Czy istnieje możliwość, aby sprawdzić swoje e-Zwolnienie przez internet?

konsultacje lekarskie online

Czy istnieje możliwość, aby sprawdzić swoje e-Zwolnienie przez internet?

 

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim, szczególnie przez dłuższy czas może doprowadzić do tego, że można stracić poczucie czasu oraz wiedzy, do kiedy nasze L4 trwa. Na szczęście zmiany i udogodnienia, które zostały wprowadzone pozwalają na samodzielną weryfikację e-Zwolnienia przez internet.

 

IKP – co się kryje za tym skrótem?

IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta to polska platforma elektroniczna, która umożliwia pacjentom dostęp do swoich danych medycznych oraz interakcję z różnymi usługami zdrowotnymi online. Oto kilka informacji na temat Internetowego Konta Pacjenta, które oferuje wiele przydanych funkcji pacjentowi:

  • e-Zwolnienie, czyli dostęp do wystawionego zwolnienia lekarskiego w trakcie konsultacji online lub konsultacji gabinetowej. Oznacza to, że pacjent może zobaczyć, na jaki czas e-Zwolnienie zostało wystawione oraz typ zwolnienia, czyli chodzące lub leżące,
  • e-Recepta, czyli dostęp do każdej e-Recepty, która została wystawiona. Pacjent może zweryfikować liczbę przepisanych leków, a także przypomnieć sobie, czy e-Recepta została przez niego zrealizowana, czy nie,
  • e-Skierowanie, czyli możliwość wglądu w wystawione skierowania do specjalistów w kraju,
  • harmonogram szczepień, a także możliwość zapisania się online na kolejne obowiązkowe.

 

e-Zwolnienie przez internet?

Wielu pacjentów się zastanawia, czy e-Zwolnienie wystawione przez internet jest normalnie akceptowalne przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i pracodawców. Odpowiedź jest jasna: TAK. Każde e-Zwolnienie, czy to wystawione podczas konsultacji online na platformie medycznej haloDoctor, czy to wystawione podczas wizyty gabinetowej. ZUS oraz pracodawca widzą jaki lekarz wystawił e-Zwolnienie, jakiej specjalizacji, kod choroby, a także czas trwania. Nie ma nigdzie oznaczone, na jakiego rodzaju konsultacji zostało e-Zwolnienie wystawione.

 

Wynagrodzenie, a L4 wystawione online

L4 wystawione podczas konsultacji online na haloDoctor, upoważnia pacjenta do takiego samego wynagrodzenia chorobowego, jak u każdego innego pacjenta. Pacjent w zależności od jednostki chorobowej może otrzymać wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% lub 100% swojego, średniego, miesięcznego wynagrodzenia.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy każdy może mieć konto IKP?

Konto jest dla tych osób, które mają nadany numer PESEL. Założenie konta oraz korzystanie z niego jest zupełnie bezpłatne?

Czy aby potrzymać e-Zwolnienie podczas konsultacji online, trzeba dodatkowo dopłacić?

Nie. Pacjent, korzystając z e-Wizyty na haloDoctor płaci za konsultację. Jeżeli w trakcie konsultacji lekarz zadecyduje o wystawieniu e-Zwolnienia, czy e-Recepty jest to wykonywane w ramach opłaconej już konsultacji.

Czy L4 trzeba drukować i dostarczyć do pracodawcy?

Nie. W momencie akceptacji przez lekarza e-Zwolnienia w systemie, zostaje ono automatycznie przekazane do ZUS, a ZUS przekazuje je na profil PUE pracodawcy. Pacjent musi jedynie poinformować pracodawcę o otrzymanym L4.